Diş Sıkma / Diş Gıcırdatma(bruksizim) Tedavisi

Diş Sıkma- Diş Gıcırdatma Tedavi Edilebilir Bir Rahatsızlık mı?

Diş Sıkma- Diş Gıcırdatma; Gece uyku sırasında diş sıkma, diş gıcırdatma sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Uyku sırasında güçlü bir şekilde çeneyi bastırma ile birlikte dişi sıkma ve dişlerin gıcırdaması her 7 kişiden birinde rastlanmaktadır.

Genellikle uyku sırasında yaşandığı için birçok kişi bu rahatsızlığa sahip olduğunda haberi yoktur. Ancak sabah kalktıklarında güçlü bir çene ağrısı ve zorlamadan kaynaklı diş ve baş ağrıları görülebilmektedir.

Diş Gıcırdatmasının Nedenleri Nelerdir?

Stres yüzünden meydana gelen diş sıkma rahatsızlığının giderilmesi için diş sıkma ve diş gıcırdatma tedavisi yöntemi uygulanır. Kişileri stres altında ise bu dönem için bir problem yaşıyor ise uyku sırasında sık sık bu duruma rastlanmaktadır. Bununla birlikte psikolojik rahatsızlıklar, fiziksel ağrılar da dönem dönem diş gıcırdatmasına sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte bruksizim olarak tıp dilinde adlandırılan bu hastalık çok sinirli, hassas ya da titiz kişilerde de görüldü bilinmektedir. Son olarak diş yapısında ki bir takım bozukluklarda diş sıkma- diş gıcırdatma sorununa sebep olabilmektedir.

Diş sıkma- Diş Gıcırdatma Tedavi Edilebilir Bir Durum mudur?

Bruksizm olarak adlandırılan bu hastalığı birçok kişide görmek mümkündür. Bu sorunun sadece yetişkinlerde görüldüğünü söylemek yanlış olur. Çocukluk çağında ki birçok kişide de bu soruna sıkça rastlanmaktadır.

Diş sıkma / diş gıcırdatma ( bruksizim ) tedavisi elbette ki mümkündür ve tedavi edilebil bir hastalık durumudur. Tedavi aşamasında ilk amaç çene eklemelerini korumaya almak ve ağrıları ortadan kaldırarak herhangi bir kalıcı hasarın önüne geçmektedir.

Bunun için ilk olarak rahatlatıcı ve stresi ortadan kaldıran haplar verilir. Bununla birlikte ikinci olarak dişleri korumak adına silikon plak kullanımı önerilir. Bu sayede uyku sırasında dişler birbirine temas etmez ve şiddetli bir baskı ortaya çıkmaz.

İlginizi Çekebilir  Nevüs (Ben)

Diş sıkma / diş gıcırdatma ( bruksizim ) tedavisinde diğer bir yönteme baktığımızda ilk olarak sorunun kaynağının tespiti yapılmalıdır. Ardından stres terapileri düzenlenebilir, diş yapısı incelenir ve gerekli müdahaleler gerçekleştirilir. Uyku öncesinde kas gevşetici ilaçlar sayesinde uyku sırasında rahatlama sağlanır. Bu süreçte sorunun tespitinin ardından ona uygun tedavi yapılır.

Diş Gıcırdatma / Diş Sıkma Tedavisi Fiyatları 2024

Diş sıkma/ diş gıcırdatma tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

2024 Tüm haklarımız saklıdır.