Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi; Terleme aslında vücudun kendi içerisindeki bir çalışma sistemi olup sağlıklı insanın belli durumlar ve oranlarda yaşaması gerekli bir metabolik durumdur.

Fakat hayatın da her alanı ve durumunda olduğu gibi insan bünyesi de fazla olan her şeyde anormal bir durumla karşı karşıya kalmış olur. Aşırı terleme anormallik belirtisi olabilir; bu yüzden aşırı terleme tedavisi gerekebilir

Ter bezlerimiz apokrin ve ekrin olmak üzere iki çeşit olup bu bezlerin salgılanma sebebi vücuttaki gereksiz ve olumsuz atıkların (sıvı yoluyla atılabilir olanları ki en bilineni tuzdur) atılmasına neden olur ve bunun sonucunda da vücut ısısını belli bir soğutma sistemiyle dengeler.

Aşırı terleme biyolojik bir sıkıntının habercisi olma yüksek olasılığının yanı sıra toplumsal bir varlık olan insanoğlunun terden kaynaklı koku ve hoş olmayan görüntüleri sebebiyle bile oldukça sıkıntılı bir durumdur. Hal böyleyken tabi ki tıp ve alternatif tıp bu durumla ilgili çeşitli çalışmalarıyla insanoğlunun imdadına yetişmiş durumdadır.

Aşırı terleme literatüründeki ismiyle ikincil bir hiperhidroz durumundaysa yani normal terleme oranının en az on katı değerindeyse işte bu önemli ve dikkate alınması gerekli ciddi bir alarmdır. Çünkü bu tip terleme türü kesinlikle ve çok ciddi hastalıkların habercisidir.

Peki bu hastalıklardan bazıları nelerdir diye bir göz atmamız gerekirse:

1)Diyabet

2) Kalp Hastalığı

3) Kanser

4)Tiroid Kaynaklı Problemler gibi sıralanabilir.

Aşırı Terleme Tedavisi için tıbbi ve alternatif tıp yöntemleri söz konusudur. Tıbbi yöntemlerden başlamak gerekirse ilaç tedavileri,  doktor gözetiminde merhem ve sprey kullanımı ve özellikle koltuk altı terlemede de sık kullanılan bir yöntem olan cerrahi yöntem en çok kullanılan tedavi yöntemlerindendir.

Alternatif tıbbın ise bize sunmuş olduğu tedavi içeriği öncelikle kafeinden uzak bir hayat ve doğanın iyileştirici gücü olan bitkilerdir. Bu konuda elma sirkesi en bilinen ve önerilenidir.

İlginizi Çekebilir  İzmir Yanak Dolgusu

Terleyen bölgeye ya da bölgelere akşamdan pamuk yardımıyla sirkeden sürülür ve sabah duş alınması ve ilgili yerlere talk pudrası sürülmesi önerilmektedir. Siyah çayın da vücut kokusuna engel durumundan dolayı tavsiye edilmektedir.

2024 Tüm haklarımız saklıdır.