Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Prp Tedavisi

Prp Tedavisine Dair Merak Edilenler

Kişinin kendi kanı ile vücudunda ki bir takım hastalıkları iyileştirmek ile cildi gençleştirmeyi mümkün kılan prp tedavisi, ilaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı ve özellikle genetik ve çevresel faktörler ile yabaşlayan hücre yenilenmesinim önüne geçilebilmektedir.

  Prp Tedavisi Nedir?

Kişinin vücudundan ufak bir miktar kan alınarak, kanın özel bir işlem sayesinde plazmasının ayrıştırılarak ve vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemine prp tedavisi denilmektedir. Kandan özel bir işlem ile ayrıştırılmış olan plazma, platelet adı verilen hücreler bakımından oldukça zengindir. Platelet adı verilen hücrelerin, vücutta ki temel görevi ise kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Platelet hücreler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesi konusunda önemli bir role sahiptir. Kozmetik dermatolojide ise çatlakların giderilmesi, saç dökülmesi, yara izleri, cilt gençleştirme ve ortopedi tedavisinde de kullanılmakta olan prp tedavisi, vücuda herhangi bir ilaç ya da yabancı madde verilmeden doğal bir gençleşme sağlamaktadır.

  Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

Tıbbın pek çok branşında kullanım alanı bulmuş olan prp tedavisi, varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarında, diyabet, diş implanı uygulamalarından sonra yara iyileşmesi sürecini hızlandırmak, tenisçi dirseği ve tendon yaralanmaları tedavilerinde kullanılmaktadır. Gerek çevresel faktörler gerekse yaş nedeniyle yaşlanan deride, istenmeyen ama gözle görülebilir bir çok değişiklik olmaktadır. Kırışıklıkların artması, deride sarkmaların meydana gelmesi ve derinin elastikiyetinin azalması gibi problemlerden, deride bulunan elastik liflerde ki azalma ve kollajen azalması sorumludur. Prp tedavisi, ortalama olarak üç ile dört haftalık aralıklarla ve üç ile dört seans yapılan bir uygulamadır. Prp tedavisi yaptıran kişiler, uygulamanın ilk seanslarından itibaren öncelikli olarak cildin mat ve kuru görünümünde düzelme fark ederler ve devam eden uygulamalar ile cildin elastikiyetinde artma ve kırışıklıklarda hafifleme gözlenmektedir.

Prp tedavisi, deriye parlaklık ve esneklik kazandırmak, çöküntüleri ve kırışıklıkları önlemek, saçları güçlendirmek ve saç dökülmesini önlemek, lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlamak, deri hasarlarında, çatlak ve yara gibi durumlarda deriyi yeniden canlandırmak ve ayrıca ağrılar için de prp tedavisi kullanılmaktadır.