Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Kök Hücre Tedavisi

Kişinin yağ dokusu veya kemik iliğinden alınan numunelerinin, özel bir yöntem kullanılarak kök hücre haline getirilme işlemine kök hücre tedavisi denir ve kök hücre tedavisi bir çok hastalıkta uygulanabilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır?

Kök hücre tedavisi bir çok hastalıkta uygulanabilmekte ve ortopedi , kas iskelet sistemi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Vücudumuzun yükünü taşımakta olan ve diz ile kalça gibi hızlı yıpranmakta olan eklemlerin kireçlenme tedavisinde geleneksel olarak protez operasyonu yapılmaktaydı ama bu bu tedavi yöntemi kendi içerisinde bir çok sorunun da yanında getirmekteydi. Geliştirilen  kök hücre tedavisi sayesinde ise hastalar herhangi bir risk yaşamayarak hızlı ve güvenli bir tedavi süreci gelişmesine bağlı olarak da günlük hayatlarına ve işlerine hemen dönebilmektedir. Kök hücre tedavisi özellikle ortopedi bölümünün kireçlenme diye isimlendirdiği kıkırdak dokusunun tahrip olduğu Artoz vakaların da başarı ile uygulanmakta ve ayrıca spor yaralanmaları ile kas tendon hasarlarında da uygulama yapılabilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kök hücre tedavisinin başarılı olabilmesi adına kişinin, yağ dokusunun ya da kemik iliğinin alınması gereklidir. Hastadan alınan numune, özel bir yöntem kullanılarak saflaştırılmış kök hücre haline getirilir ve aynı seans içerisinde hastanın sorun olan bölgesine, saflaştırılmış olan kök hücre uygulanır. Kök hücre tedavisi gören hasta, aynı gün işine dönebilir ve tüm uygulamalar herhangi bir yatış yapılmasına gerek kalmaksızın ayaktan yapılabilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Gören Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler,

Kök hücre tedavisi gören kişinn yemek, içmek ile günlük yaşantısını etkileyebilecek olan herhangi bir kısıtlama uygulanmaz. Fakat kök hücre tedavisi gören kişinin, genel sağlık şartlarını koruması adına kilo kontrolü ile sağlıklı yaşam şartlarını koruması ve vücudunu darbelerden  uzak tutması için de riskli hareketlerden kaçınması tavsiye edilmektedir.

  Kök Hücre Tedavisinin Yapılma Sıklığı,

Kök hücre tedavisi, hastanın kendi hücrelerinden uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olduğu için alerjik reaksiyon riski bulunmadığı gibi, hastada istenmeyen herhangi bir olumsuz etki yapmamaktadır. Bu sebeple de kök hücre tedavisinin uygulanmasına ilişkin herhangi bir sınır bulunmamakta ve hekiminiz ihtiyaç duyulan bölgeye göre de tedavi sıklığını belirlemektedir.