PRP (Platelet Rich Plasma) | İzmir


Cildinizi gençleştirmek ve çok daha genç görünmek için kendi hücrelerinizden faydalanmanızı sağlayan bilimsel bir yöntem.
 

PRP nedir?

Cerrahi yara iyileşme mekanizması ve kök hücre mantığı temel alınan tıbbi bir tedavi yöntemidir.Bu yöntem yoğun olarak spor hekimliğinde sporcu yaralanmalarında kullanılmaktadır.Son yıllarda başlıca kırışıklık tedavisi,cilt yenileme,cilt lekeleri,yara izleri ve sivilce izleri tedavisi olmak üzere medikal estetik alanında kullanılmaktadır.

PRP Tedavisinde hastadan 10-20 ml.kan alınır,8 dakika boyunca 3000devir/dakika hızında santrifüj edilir.Bu işlem sonrasında kanın plazma bölümü kırmızı kan hücrelerinden ayrılır.Elde edilen plazma yoğun trombosit (yaralanma sonrasında kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücreler) ve lökosit (beyaz kan hücreleri) içerir.Trombosit ve lökositler yoğun miktarda büyüme faktörleri içerirler. Kişinin kendi kanından elde edilen plazma yüze ve vücuda küçük enjeksiyonlarla naklediğinde kök hücreleri uyararak kırışıklıkların giderilmesinden, yaraların iyileşmesine ve saç dökülmesine kadar alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır.Yapılan bilimsel araştırmalar,PRP olarak bilinen konsantre trombosit solüsyonlarının,yaralanmış bölgeye enjekte edilmesinin,iyileşme sürecini başlatan bir uyarı oluşturduğu gösterilmiştir.Bu açıdan sporcu yaralanmalarında da kullanılmaktadır.PRP Solüsyonun yaralanmış hasarlı bağ dokusu, tendon, kas ve diğer yumuşak dokuya enjekte edilmesi vücudun doğal tamir proseslerini uyarmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Hiçbir alerji riski taşımayan bu tedavide kendi kanınızdan elde edilen doğal bir tedavi yöntemidir.
 

PRP TEDAVİSİ HANGİ SIKLIKTA KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?

Kişinin yaşına ve cildinin yıpranmışlık durumuna bakılarak 2-4 yada 6 hafta aralıklarla 3-5 seans uygulama yapılması gerekebilir.
 

BİR KÜR TEDAVİ SONRASINDA TEKRARI GEREKİR Mİ?

NE KADAR KALICI OLUYOR?

Yaşlanma durdurulamaz fakat yavaşlatılabilir bir süreçtir.Tüm yenileyici ve gençleştirici uygulamalarda olduğu gibi PRP tedavisinde de tekrarlar gerekebilir.Uygulamadan en erken bir yıl sonra hasta tekrar muayene edilir cildinin durumu değerlendirilir.Gerek duyulursa (yaşı kısmen ileri kişilerde) tedavi 1-3 seans halinde tekrarlanır.Kontrol muayenesinde eğer yeterli sonuç alındıysa,yaşlanma belirtileri tekrar ortaya çıkana dek uygulamaların tekrarlanması gerekmez.
 

DİĞER GENÇLEŞTİRİCİ UYGULAMALARLA BİRLİKTE YAPILABİLİR Mİ?

PRP,doğal yollardan yara iyileştirici mekanizmalar üzerinden etkili olası nedeniyle,lazer peeling,fraksiyonel lazer cilt gençleştirici tedavilerden sonra uygulanması cildin iyileşme sürecini hızlandırır.Uygulanan tedavilerin başarısını artırır.
 

P.R.P SAÇ DÖKÜLMESİNDE ETKİLİ MİDİR?

Bu sorunun cevabı son yapılan bağımsız çalışmalarla "evet". Gerek saç ekimi yapılan veya ekimsiz vakalarda, saç büyümesinin hızlandığı, kıl kökünün çapının arttığı, kıl kökü

kanlanmasının hızlandığı gösterilmiştir. (Perez-Meza, 2006), (Rinaldi, 2007),(Hair Transplant Forum International)
 

PRP'NİN HERHANGİ BİR RİSKİ VAR MIDIR?

Kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerji, enfeksiyon, doku uyumsuzluğu görülmez. Yanlızca vücudun kendi iyileştirme potansiyeli kullanılmaktadır. Bu iyileştirme uyarısı sayesinde sonuçlar genellikle kalıcı olmaktadır.


 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ankara Bahçelievler
T.(312) 212 6326

7.Cadde No.17/7 Bahçelievler
Ankara
Ankara Çayyolu
T.(312) 242 1676

Ahmet Taner Kışlalı M. Alacaatlı Yolu
No: 9 G-1 Blok
(Hilmi Barlas Yaşam Merkezi)
Çayyolu Ankara
Eskişehir
T.(222) 230 8555

Cengiz Topel Cad. Bayrak S. No:11
Eskişehir
İzmir
T.(232) 426 4044

Menderes C. No.209/3 Şirinyer
İzmir

Copyright 2012, MayasanteIzmir.com by01