Leke ve Tedavisi | İzmir


Fasial Hiperpigmentasyon (Yüz Lekeleri) deri renginde koyulaşmayı belirten genel bir terimdir. Lokal (Yerel) olabileceği gibi yaygın da olabilir. Genellikle derinin rengini veren melanin adlı renk maddesinin üretildiği melanosit hücrelerinin sayılarında ve fonksiyonlarında artma sonucunda oluşan deri renginde koyulaşmayı ifade eder. Çoğunlukla iyi huylu bir durum olmasına rağmen bazı durumlarda altta yatan önemli bir hastalığın göstergesi olabilir.

Hiperpigmentasyon (Leke) özellikle insanlar arasında sosyal etkileşim ve iletişimde önemli rol oynayan yüz bölgesinde yerleştiğinde, kozmetik ve psikososyal sorun oluşturarak yaşam kalitesin kötü yönde etkiler. Leke oluşumunda güneş ışınları, kozmetik ürünler, hormonların etkileri en sık suçlanan etkenlerdir. Lekeye (Pigmantasyona) neden olan etkeni bulmak her zaman olası değildir ve giderilmesi güç ve uzun uğraşılar gerektirir. En sık yüz pigmantasyonuna (Leke) neden olan hastalıklar arasında melezme, post inflamatuvar hiperpigmantasyon (PİH), ilaçlara bağlı olarak oluşmuş lekeler sayılabilir.
 

Melazma

Chloasma ve Gebelik Maskesi olarak da bilinen melasma yüzde, boyunda ve ön kollarda düzensiz lekeler ve benekler olarak yaygın görülen ve sonradan oluşan sınırları belirgin hiperpigmentasyon (Leke) durumudur.Kadınlarda daha sık görülürken %10 oranında erkeklerde de görülebilir.Melazmanın oluş nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber pek çok neden oluşumundan sorumlu tutlmaktadır.En önemlileri,melazmaya genetik yatkınlık ve güneş ışınlarına (Ultaviole ışınlarına) maruz kalmaktır.Gebelik,doğum kontrol haplarının kullanımı ve bazı kozmetik ürünlerinin kullanımı oluşumunda etkili olan diğer nedenlerdir.Doğum sonrasında oluşması nedeniyle gebelik maskesi olarak da bilinir.

Melasma lezyonları sadece güneşe maruz kalan deride meydana gelir.kahverengi, gri ve hatta mavi olan lekeler düzensiz şekilde beneklere dönüşürler.Lezyonlar doğrusal veya bir yıldız patlaması dağılımı şeklinde oluşabilir.

Klinik muayenelere dayanarak üç çeşit  dağılım şekli vardır. Yüz merkezli yapı en yaygın ortaya çıkan biçimidir ve melasma hastalarının 2/3'ünde ortaya çıkar. Alnı, burnu, çeneyi ve yanağın iç kısmını kapsar. Yanak tutulumu % 20' sinde, çene tutulumu ise  % 15' inde ortaya çıkar.

Tedaviye başlamadan önce hangi histolojik melasma tipinin mevcut olduğunu belirlemek önemlidir.Wood Lambası kullanılarak yapılan muayenede lekenin derinliği saptanır. Eğer melasma dermal (derin) yerleşimliyse pigment rengini açmak için yapılabilecekler kısıtlıdır. Yinede yerleşim yeri ne olursa olsun güneşe maruz kalma minimuma indirilmeli ve cildi UV ışınlarından korumak için günlük yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Epidermal (yüzeyel) tipli melasma hastalarında renk açıcı maddeler uzun süreli kullanıldığında faydalı olabilir. Uygulanacak tedavi, klinik durumun ağırlığı, hastanın işbirliği, tedaviye uyumu, ekonomik alım gücü vb. değişkenlere göre hekim tarafından belirlenir.

Melasmaya eğilimli bayanların sık gebelikten kaçınmaları çok önemli bir koruyucu önlemdir.

Hastalıkta melanositler ultraviyole ile kolayca uyarılabldiği için hastaların güneş ışınlarından ve ultraviyole kaynaklarından (solaryum v.s.) kaçınılması, yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılması gerekir.
 

LEKEDE KULLANILAN SAĞALTIM YÖNTEMLERİ

KİMYASAL PEELİNG

Peeling, cilt yüzeyinin uyarılmasıdır. Bu suretle cildin ölü tabakası atılır, altderideki kan dolaşımı, hücre üretimi ve kollajen doku canlanır. Cildin düzeltilmesi söz konusu olduğunda en temel yöntemlerin başında 'peeling' gelir. Kırışıklıklar, akneler, iz ve leke tedavilerinin tümünde, çeşitli peeling yöntemleri kullanılır. Tüm çeşitlerinin ortak noktası, cilt yüzeyinin yani üstderinin kontrollü bir şekilde soyulmasıdır.

Uyarılmaya, soyulmaya, yeni dokular oluşmaya başladıktan sonra, cilt daha parlak ve düzgün görünmeye başlar. Düzenli uygulamayla ince çizgi ve kırışıklıklar giderilebilir, cilt tonu ve yapısı gelişme gösterir, güneş hasarları sonucunda oluşan lekeler yani pigment düzensizlikleri iyileştirilebilir, kabalaşan deri incelir ve sivilce izleri tedavi edilebilir. Hastalar birkaç peelingden sonra, ciltlerinde canlanma lekelerde açılma ve ince çizgilerde hafifleme olduğunu fark ederler.
 

KARBON MASKE İLE LAZER PEELİNG

Yaz mevsimi kimyasal peeling için uygun dönem değildir.Bu yöntemle ciltteki ölü ve hasrlanmış deri tabakasının atılıp sağlıklı deri tabakasına ulaşmak amaçlanır.Mat soluk cilt yapısına sahip olanlar,cilt lekeleri bulunanlar,ağız ve göz çevresinde yüzeysel kırışıklıkları olanlar uygun hasta guruplarıdır.Ancak diğer tüm cildi soyma yöntemleri gibi yaz aylarında uygulanamazlar.Bu tip olgularda yaz aylarında da rahatlıkla uygulanabilen Karbon Maske ile Q-Swich lazer peeling altarnatif bir yöntemdir.Her cilt tipine ve her mevsim yapılabilen bir işlemdir.Bu uygulamalar mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır.
 

CİLT BAKIMI

Cildimiz güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımları, hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme, sigara gibi etkenlerle yıpranır. Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik( ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla cildimizde kırışıklıklar, renk değişikliği(sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir. Bu durum bakımsızlıkla birleştiğinde gözle görülür şekilde hızlanır ve derinleşir. Bununla beraber, zamanın ve olumsuz faktörlerin cildimizde yaptığı tahribatı yumuşatmak ve geciktirmek elimizdedir! Cildinizi güzelleştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. Bu yöntemler cildinizi doğru tanımaktan başlayan ve cildin ihtiyaçlarına yönelik bakım ve uygulamaları içeren bir süreci kapsar. Uzman kişilerin size önerip titizlikle uygulayacakları profesyonel cilt bakımı, ev bakımınızda kullanmanızı önerecekleri cilt bakım ürünleri, sağlıklı ve taze bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.
 

FRAKSİYONEL LASERLER

2005 yılında Dr. Anderson tarafından Fraksiyonel lazer teknolojisinin dünyaya tanıtılmasıyla yeni bir dönem başladı. Cildi soymadan, ciltte lazer ışınlarıyla mikro kanallar açılarak da, cildin alt katmanlarına inilebileceğini ve böylece ciltte kırışıklıkların, gözeneklerin, lekelerin giderilebileceğini ve kollajen sentezinin uyarılarak cilt sıkılaşmasının sağlanacağını ispatladı. İyileşme süresinin kısalığı ve yan etkilerin çok az olması, bu sistemi bir anda çok tercih edilen ve aranan bir sistem haline getirmiştir.
 

Fraksiyonel Lazer Nasıl Çalışır?

Fraksiyonel lazer teknolojisi ile çok ince bir lazer ışığı kullanılarak cilt üzerinde ,lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratması ile , birbiri ardına binlerce iğne deliği gibi delikler açılır. Cildin sadece belli bir kısmı lazer ışınlarına hedef olarak etkilenir, Bu sütun halindeki ısı hasar alanlarına, mikrotermal tedavi bölgeleri (MTB) denir. Fraksiyonel teknolojilerde MTB alanlarının etrafındaki deri alanı sağlam kalır.

Deliklerin aralarında etkilenmeyip sağlam kalan bu dokular iyileşme sürecinin çok hızlı olmasını sağlamaktadır. İyileşme süreci sırasında yeniden yoğun kolajen oluşumu tetiklenmekte, bu da cildin gerginleşmesini ve elastikiyetinin artmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda akne izlerinin belirginliği azalmakta, kırışıklıklar giderilmekte, gözenekler sıkışmakta, cilt daha canlı ve genç bir görünüm kazanabilmektedir.

Cilt Lekelerinin Tedavisinde Fraksiyonel Lazerler;

Bu amaçla kullanılan fraksiyonel CO2 ve Erbiyum-Yag laserlerle güneş lekeleri önemli oranda giderilebilişyor. Lazerler lekeli doku üzerine uygulandığında dokudaki pigmetnt hücrelerini parçalar.Parçalanan bu pigmentler yavaş yavaş cildin savunma hücrelerince uzaklaştırılır. Ve leke azalır ya da kaybolur.
 

MIKRONEEDLING (DERMAL TERAPI, DREMAROLLER) UYGULAMALARI

Dermaroller, dünyada "mesoroller" ve "microneedling" isimleri ile de bilinmektedir. Silindirik bir tamburun üzerine dizilmiş son derece ince, özel olarak hazırlanmış 192 adet çelik iğneden oluşur.İğnelerin boyları cildin sorununa göre seçilir(leke,kırışıklık,çatlak tedavisi,saç dökülmesi terapisi v.b.)İğne boyutları 0.25mm,0.5mm,1mm,1,5mm,2mm şeklindedir.Dermaroller cikt üzerine uygulandığında 1cm.karede yaklaşık 250-300 kadar mikro. Kanallar kapanmadan önce deri yüzeyine uygulanan topikal kremler veya solüsyonlar mikro kanallar aracılıyla cildin içine yaklaşık 200 kat daha fazla geçiş kanallar açar.Açılan mikro kanallar cilt tarafından yaralanma olarak algılanır.Vücudun yara tamir mekanizması uyarılır ve cilt kendi kendini tamir eder.Yeni kollajen ve bağ dokusu sentezi başlar.

Doğal yara iyileşme mekanizmsını harekete geçirerek ve deride yeni kollajen oluşumunu artırarak etkili olur.Ayrıca açılan mikro kanallardan tedavi amacıyla kullanılan ilaçların deriye emiliminin artmasını ve lekenin giderilmesini sağlar.
 

Q-switched Nd: YAG LAZER ve LEKE-MELAZMA TEDAVİSİ

Q-switched Nd:YAG lazer dermatolojik ve estetik uygulamalar için 4 farklı dalga boyu üretme kapasitesine sahiptir. Foto-mekanik bu sistemle pigmentli birçok lezyon tedavi edilebilmektedir. Q-switched Nd:YAG lazer lazer ışığının kuvvetli pulslarını kullanarak pigmentleri etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermeden yok eder. Melanozomlar ve dövme partikülleri lazer ışığına maruz kaldıklarında, vücudun doğal drenaj sistemi tarafından emilen ufak parçalara bölünürler. Çok yönlü kullanıma sahip Q-switched Nd:YAG lazer cildi soymaksızın melasma tedavisinde kullanılmaktadır. Melazmadan, solar ve senil lentigoya, posttravmatik hiperpigmentasyona kadar tüm leke tedavilerinde kullanımı anlam taşımaktadır. 7-10 gün tedavi aralıklarıyla leke ve melazmada istenen sonuca ulaşılana dek güvenle uygulanabilir.


 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ankara Bahçelievler
T.(312) 212 6326

7.Cadde No.17/7 Bahçelievler
Ankara
Ankara Çayyolu
T.(312) 242 1676

Ahmet Taner Kışlalı M. Alacaatlı Yolu
No: 9 G-1 Blok
(Hilmi Barlas Yaşam Merkezi)
Çayyolu Ankara
Eskişehir
T.(222) 230 8555

Cengiz Topel Cad. Bayrak S. No:11
Eskişehir
İzmir
T.(232) 426 4044

Menderes C. No.209/3 Şirinyer
İzmir

Copyright 2012, MayasanteIzmir.com by01